HEMEN BAŞVUR Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi | Tecrübe Eğitim Kurumları

Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi

Tecrübe Eğitim Kurumları Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi

5.04.2020       1439      


Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi

EĞİTMEN : ZAFER KİRAZ

UZAKTAN EĞİTİM

BELGE : MEB / ULUSLARARASI ONAYLI

 

 

Kısaca Zafer Kiraz kimdir ?

Ankara’da doğdu.
Sivas, Erzurum ve Ankara’da ilk ve orta öğrenimini tamamladı.
1982 yılında, Ankara Üniversitesi - Siyasal Bilgiler Fakültesi - Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi.
1981 yılında 2 arkadaşıyla yazdığı ‘kula’da üç gün’ adlı belgesel film senaryosuyla, Kültür Bakanlığı büyük ödülünü kazandı.
Senaryo, daha sonra, hocası - yönetmen Süha Arın tarafından filme çekildi ve 1982 yılında, Antalya altın portakal film festivali’nde ‘en iyi belgesel film’ ödülünü kazandı.
1983 yılında TRT’nin açtığı spikerlik sınavını kazandı.
1984 yılından itibaren; Diyarbakır, Van, Hakkari, Çukurova ve Ankara radyolarında çalıştı.
1987 yılında haber dairesi başkanlığı’na geçti.
1988 – 2005 yılları arasında, TRT 1 ana haber bültenini sundu. Bu süre içerisinde, çok sayıda haber program hazırlayıp sundu. Türkiye’nin ve dünyanın pek çok bölgesinden canlı yayın yaptı.
2004 yılında, haber dairesi başkan yardımcılığı görevine atandı.
2008 yılında, kendi isteğiyle bu görevden ayrıldı. O tarihten bu yana, stratreji geliştirme dairesi başkanlığı’nda çalıştı.
Başta ‘en iyi erkek haber spikeri’, ‘en iyi haber programcısı’, ‘Türkçeyi en iyi kullanan yayıncı’ kategorilerinde olmak üzere, 40’yakın ödül ve plaket aldı.
Bu ödüllerin en anlamlılarından bir tanesi ise, 2002 yılında aldığı ve her yıl sadece 3 kişiye layık görülen ‘Türk Dil Kurumu büyük ödülü’ dür..

UZAKTAN EĞİTİM KONU BAŞLIKLARIMIZ

SÖZLÜ İLETİŞİM

* DİKSİYON

     * A'dan Z'ye harfleri doğru kullanma

     * Ses ile ilgili özellikler ( işitilebilirlik – akıcılık )

     * Ses organlarının eğitimi

     * İfadenin kuvvetlendirilmesi

     * Boğumlama

     * Türkçenin söyleyiş özelliklerini uygulama

     * Vurgu ve Tonlama

* İLK İZLENİM

     * Kaç saniyede oluşur

     * İlk kaç cümle önemlidir

     * İlk izlenimde görüntü

     * Sözcükler hangi oranda etkilidir

SÖZSÜZ İLETİŞİM

* Jest ve Mimikler

* Göz teması

* El ve kolların kullanımı

RENKLERİN DİLİ

DİYAFRAM NEFESİ

          * Doğru nefes alma

          * Heyecan ve stres giderme 

 

DİKSİYON VE ETKİLİ KONUŞMA EĞİTİMİ

 

İnsan ilişkilerinin temelini oluşturan etkili iletişim, günümüzde pek çok kişi tarafından çok da hakim olunmayan bir konu. Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimlerinin artması ile aslında adından daha sık söz edilmeye başlanan bu konu, yalnızca topluluk önünde konuşan kişilerin değil, günlük yaşamında daha doğru ve etkili sözlü iletişim kurmak isteyen kişilerin de dikkatini çekmiş durumda. Özellikle belli ön yargıların kırılmasında, anlatılan konunun doğru ve etkileyici bir şekilde dinleyene aktarılmasında ve kelimeler ile cümlelerin doğru vurgulamalarla desteklenmesinde en önemli unsur olan etkili konuşma teknikleri; ikna kabiliyeti yüksek bireyler dahil olmak üzere aslında herkesin bilmesi gereken iletişim temellerinden. Etkili iletişimin başlıca maddesi olan diksiyon ise hitap ettiğiniz kişi ya da kitlenin sizi tam anlamıyla dinleyip anlayabilmesi için ilk basamağı oluşturmakta. Anlatım esnasında doğru ses tonunun, söyleniş biçiminin, ses uzunluğu veya kısalığının, vurgunun, tonlamaların ve jest ile mimiklerin seçilmesi anlamına gelen ve genel anlamda konuşma sanatı olarak özetlenebilen diksiyon; kurallara uygun, akıcı ve anlaşılır konuşmak isteyen herkesin öğrenebileceği bir beceri.

 

Yalnızca anlatılanın değil, anlatıcının da akıllarda kalması için oldukça önemli olan Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi; topluluk önünde konuşurken heyecanlanan, duygu ve düşüncelerini anlatmakta zorlanan, iletişim sürecinde özgüven eksikliği yaşayan, konuşurken ses denetimini yapamayan veya akıcılığını kaybeden herkesin yararlanabileceği oldukça keyifli bir eğitim. Anlatımın her aşamasını detaylı olarak ele alan eğitimde; katılımcılara ses, nefes, tonlama, fonetik, vurgu, beden dili, telaffuz gibi birçok başlık detaylandırılarak anlatılmakta. Alanında uzman hocaların örneklerle pekiştirerek sunduğu tüm başlıkların ortak özelliği ise kişinin olması gerektiği gibi bir konuşma becerisi kazanmasını sağlamak. Kesinlikle doğuştan gelen bir yetenek olmayan ve her yaşta öğrenilebilen etkili konuşmanın kurallarının, inceliklerinin ve püf noktalarının sunulduğu eğitimde; yıkıcı, yapıcı, ilginç, canlı, motive edici ve benzeri pek çok tarzda anlatımın da detayları ve örnekleri üzerinde durulmakta. Yine bu süreçte dinleyici hedef kitle özelliklerinin de bilinmesinin öneminden bahseden profesyoneller; katılımcılara, dinleyicileri hangi kriterlere göre değerlendirmeleri gerektiğini de öğretmekte. Öyle ki dinleyicilerin yaş, meslek, eğitim, dil, cinsiyet, gelir düzeyi, sosyal sınıf gibi değişkenlerini göz önünde bulundurarak yapılacak bir etkili konuşma ile etki sağlamamak içten bile değil. 

 

Basmakalıp cümlelerin yerine daha dikkat çekici ne gibi cümleler kurulabileceğinin, konuşmanın önemli yerlerinin nasıl daha fazla vurgulanabileceğinin veya konuşmanın başından sonuna dek dinleyicinin dikkatinin dağılmaması için neler yapılabileceğinin altı çizildiği Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitiminde; katılımcının bugüne dek nasıl konuştuğunu ve nerelerde hatalar yaptığını fark etmesi de amaçlanmakta. Bu sayede bireylerin kendilerini ve hitap biçimlerini tanıması için de bir fırsat oluşturan Etkili Konuşma Eğitimi, süreçte karizmatik ve büyüleyici hitap tekniği kazanan herkesin günlük yaşamda daha dik bir duruş sergilemesine de vesile olmakta. Kursu başarı ile tamamlayanların uluslararası geçerliliği olan bir diploma almaya hak kazandığı, Uluslararası Onaylı Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi, tüm katılımcılarına çağdaş, patetik ve akılda kalıcı bir konuşma ve anlatım biçimi kazandırmak adına oldukça yeterli.

 

DİKSİYON KURSU

 

Günümüzde bir takım kanallardan kötü örnekleri ile sıkça karşılaştığımız diksiyon; aslında bir insanın kişiliğini, güvenilirliğini ve hatta kültürel düzeyini ilk bakışta yansıtan en önemli unsur. Türkçenin doğru kullanılması, bir konu hakkında konuşurken kelimelerin doğru yerlerde vurgulanması ve hatta özenle seçilen kelimelerin ağızdan anlaşılır biçimde çıkması, dinleyicide şüphesiz ki oldukça olumlu bir etki bırakmakta. Bir insanın anlam derinliği ve inceliğini kavrama süreci hakkında da ipucu veren diksiyon; aynı zamanda korku, utanma, küstahlık, dalgınlık, kibir, özgüven, cesaret ve dahası ile ilgili alt metinleri de içeren bir kişi analiz yöntemi. Doğru eğitmenler önderliğinde yürütülen ve sunulan başarılı bir Diksiyon Kursu ise katılımcılarına tam anlamıyla yepyeni bir pozitif karakter özelliği kazandırmakta.

 

Öğrencilerin başkaları üzerinde ne derece etki bıraktıklarını, telaffuz ve anlatım kusurlarını rahatlıkla tespit edip düzeltebileceği Diksiyon Kursu süresince verilen bilgiler, her alanda başarılı bir konuşmacı ve tabii ki dinleyici olmak adına altın değerinde. Türkçenin ses ve söyleyiş özelliklerinin, yazı ve konuşma dili arasındaki farkların, diyafram nefesi kullanımının, tonlamaların, boğumlamanın, vurgulamanın, konuşma hızının, ses yüksekliğinin ve benzerlerinin öğretildiği Diksiyon Kursu; bireylere etkili beden dili kullanımı, imaj, yaratıcı konuşma ve doğaçlama gibi becerileriler de kazandırmakta.  Diksiyon kurallarının en ince ayrıntısına kadar katılımcıya anlatıldığı kursta, öğrenilen bilgileri özenle seçilmiş örneklerle pekiştirmek de mümkün.

 

İlk olarak hece ve sözcük vurgusunun üzerinde durulduğu Diksiyon Kursu, kelime seçimleri konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair bilgiler de içermekte. Etkili konuşmanın en bilinen anahtarları olan jest ve mimiklerin doğru kullanımı da yine bu değerli kursun kapsamı içerisinde. Yeterli ses seviyesinde, yumuşak ve etkili bir anlatımın hayat boyu ne gibi kazanımlara kapı açacağının vurgulandığı kurs, her yaştan ve meslek grubundan insan için değerli bilgiler barındırmakta. Kurs boyunca yapılması önerilen diksiyon egzersizleri de Türkçemizin doğru kullanımı için oldukça önemli. Yine bu süreçte yöresel aksanın yarattığı telaffuz bozukluklarının önüne geçilmesi de mümkün.

 

Diksiyon Eğitimi özellikle yeni dahil olunacak bir toplulukta kişinin oldukça hızlı bir biçimde güven ortamı oluşturmasını ve dikkatleri üzerinde toplamasını da sağlamakta. Bilinçli olarak seçtiği kelimeler, yaptığı vurgulamalar ve mimikler ile diğer insanların ilk izlenimlerinde güvenlerini kazanabilen diksiyon eğitimli bireyler, iletişimin devamında da bu olumlu izlenimi sürdürmeyi başarabilmekte. Bir iş görüşmesinde, sunumda, topluluk önünde yapılacak bir konuşmada veya arkadaş ortamında konuşması ile ilgi uyandıran bir kişinin, bu özelliğiyle hemen her ortamda bir adım önde olması da mümkün. Halkla ilişkiler uzmanlarının, öğretmenlerin, konuşmacıların, yakında zamanda iş görüşmesi yapacak kişilerin ve hatta anne babaların özellikle katılması önerilen bu kursta; sesli harf özellikleri, okuma egzersizleri, temel diksiyon kuralları, ulama, durak, kavram, özel kelimelerin söyleniş biçimleri, cümle vurgusu ve benzer konular hakkında yeterlilik kazanılmakta.

 

SUNUCULUK VE SPİKERLİK KURSU

 

Dijitalleşmenin altın çağında öne çıkan meslekler grubu içerisinde dikkat çeken sunuculuk ve spikerlik; bugün yalnızca haber spikerlerinin, program sunucularının, radyo veya televizyon çalışanlarının değil, aynı zamanda sosyal medya mecralarını kullanarak video blogları hazırlayan ve sunan kişilerin de dikkatini çeken bir uzmanlık alanı. Mesleki yeterlilik kazandırmasının yanı sıra kamera önünde konuşma teknikleri hakkında bilgiler içeren, kurallara uygun ve doğru konuşma biçimleri hakkında ipuçları sunan, sunum ve anlatım becerilerini geliştiren Sunuculuk ve Spikerlik Kursu; katılımcılarına mevcut kariyerlerinde fark yaratma veya yepyeni bir kariyer için en önemli adımı atma fırsatını da sunmakta. Bunun yanı sıra meslek alanı sinema, beden dili ve benzeri konularla ilgili olan kişilerin kendilerini geliştirmesi adına da önemli olan Sunuculuk ve Spikerlik Kursu, teknik ve pratik uygulamaları da içermekte.

 

İyi bir spiker veya sunucu olmak için gerekli olan tüm özelliklerin detaylandırılarak anlatıldığı bu kursta; katılımcılara canlı yayın spikerliği, dinleme, düşünme ve konuşma bağlamı, sözcük ve deyimlerin kullanımları, haber sunumu, redaksiyon, röportaj teknikleri, açıkoturum sunuculuğu, programcı ve spiker bağlantısı, yönetmen ve spiker bağlantısı, radyo programı ve spor programı sunuculuğu, dil bilinci, telaffuz, okuma, tartışma programı sunuculuğu, anons okuma, reklam metni ve belgesel seslendirme, kongre, seminer ve protokol sunumları, magazin ve eğlence programı sunumları, radyo tiyatrosu seslendirme, anma ve sanat gecesi sunumları, metin değerlendirme ve yorumlama, fonetik, artikülasyon ve diksiyon gibi pek çok konuda eğitim verilmekte. Kısacası bu kursla etkili bir konuşmacı ve iyi bir gözlemci olmak adına gerekli tüm bilgiler, uzman eğitmenler tarafından sunulmakta.

 

Konuşmasına tam anlamıyla hakim bir anlatıcının kriz yönetimi konusunda diğer insanlara oranla daha başarılı olduğu da günümüzde üzerinde durulması gereken bir gerçek. Öyle ki özellikle canlı yayınlarda, konferanslarda, tartışma programlarında, açıkoturumlarda veya protokolün bulunduğunu özel toplantılarda meydana gelebilecek herhangi bir aksi durumun önüne geçmek çoğu kez sunucu veya spikerin işi. Konuların doğru anlaşılmasını sağlamak ve gerektiğinde moderatörlük yaparak konu dışına çıkılmadan tartışma, soru-cevap veya anlatım sürecinin tamamlanmasına destek olmak, ancak ve ancak sunuculuk ve spikerlik konusunda yeterli eğitimi alan uzmanların başarıyla gerçekleştirebileceği bir süreç. Bu nedenle alanda fark yaratmak isteyenlerin başvurması gereken bu kurs,  iyi bir sunucu veya spikerin yanı sıra iyi bir planlamacının yetişmesine de olanak sağlamakta.

 

Dinleyiciyi yormadan ve konudan dağılmasına neden olmadan, dikkatleri her daim üzerine toplayabilecek bir sunucunun konuşma şekli kadar cümle kuruş biçimi ve konusu sıralaması da önemli. Dinleyenlerin niteliklerine göre konu aktarım sürecini planlayan sunucu veya spiker; yine bu süreci itina ile yönetebilmek adına eğer mümkün ise dinleyicilerin tepkilerini sürekli olarak izlemeli ve bu doğrultuda gerekli değişimler yapabilmeli. İşte tüm bu yetkinliklerin kazanılabileceği uzaktan Sunuculuk ve Spikerlik Kursu ile isteyen herkesin kendini geliştirmesi ve kariyerine yön vermesi mümkün.

 

HİTABET KURSU

 

Başlı başına bir sanat olan Hitabet, genelde dikkat aralığı oldukça kısa olan insan topluluklarının ilgilerini konuşmacı üzerinde canlı tutan en önemli etken. Bir soru, hikaye veya eğlenceli bir sohbet ile açılışı yapılan konuşmanın sonuna dek merak uyandıracak tarza sahip olmak; ancak hitabı güçlü olan kişinin üstesinden gelebileceği bir süreç. Hitabetin aslında en önemli amacı; konuşmacının konu ile ilgili gerçekten bilgisi olduğunu ve dinleyicilerin ise bu bilgiye ihtiyacı olduğunu seçtiği cümlelerle kanıtlayabilmesi. Günümüzde birçok konuşmacı tarafından yapılan en büyük hata, konuşmanın başında önemli noktalarla ilgili dinleyiciye hiçbir bilgi vermemek. Tıpkı bir filmin fragmanı gibi işlenmesi gereken bu süreçte ise anlatıcıya karşı ilk güvenin oluştuğu bir gerçek. Bu gibi detayların işin profesyonelleri tarafından örneklerle anlatıldığı Hitabet Kursunda ise konu ile ilgili kendisini geliştirmek ve özellikle iş hayatında başarıya ulaşmak isteyenler için öğrenilmesi gereken birçok başlık mevcut.

 

Hitabet Kursu, katılımcılarına sadece etkili bir konuşmanın nasıl olması gerektiğine dair değil; aynı zamanda konuşmaya ait yol haritasının nasıl hazırlanması gerektiğine dair de bilgi vermekte. Tıpkı yazılı bir metin gibi hazırlanan konuşmanın da giriş, gelişme ve sonuç sürecinin olması ve hangi aşamada olursa olsun akıcılığın kaybedilmemesi önemli. Arapçadan dilimize gelen ve “hutbe okuma” veya “ güzel söz söyleme” gibi anlamlara gelen Hitabet, tarihsel süreçte de bir sanat dalı olmanın yanı sıra bir meslek olarak kabul edilmekte. Hitabet Kurslarının bu denli eskiye dayanması da aslında etkili konuşmanın ne kadar önemli olduğunun kanıtı niteliğinde. Kurs süresince katılımcılara öğretilen diksiyon, beden dili, yapıcılık, inandırıcılık, amaca dayanma, jest ve mimik kullanımı gibi birçok başlık; konuşmayı anlamlı ve etkili kılan en temel öğeler. Tüm bu öğelerin ve Hitabet Sanatının başlıca ilkelerinin ele alındığı kursta, aynı zamanda Hitabet çeşitlerinden örnekler de anlatılmakta. Buna göre başlıca hitabet alanlarını siyasi, askeri, hukuki, dini ve mesleki olarak sınıflandırmak mümkün.

 

Anlatanı ve anlatılanı monotonluktan çıkaran Hitabet, özellikle iş görüşmelerinde de en az özgeçmiş kadar karşı tarafı etkileyen bir özellik. Özgüveni destekleyici bir yapısı bulunan Hitabet, interaktif sohbetlerde de ana konuşmacının daha başarılı olmasını sağlamakta. Dinleyenin, konuşmacıdan etkilenmesi için sözün söyleniş biçimindeki her ayrıntıyı içeren bu sanatı; yöneticilerin veya yönetici adaylarının, politikacıların, eğitimcilerin, sanatçıların, reklamcıların, müşteri temsilcilerinin, çağrı merkezinde görevli çalışanların, satış ve pazarlama yetkililerinin ve hatta günlük yaşamında konuşması ile akılda kalmak isteyen herkesin öğrenmesi oldukça önem taşımakta. Başarı ile tamamlanan bir Hitabet Kursu ile katılımcılar, kazandıkları tüm özellikle ışığında kendilerini de daha iyi ifade edebilir hale gelmekte.

 

Hitabet Kursu içeriğinde yer alan ses, diyafram ve nefes kullanımı, yazı dili ve konuşma dili arasındaki farklar, dil ve dudak kaslarına esneklik kazandırma çalışmaları, süre, ezgi, ulama, kavşak, durak, vurgu ve tonlama, anlaşılır konuşma teknikleri, hafıza eğitimi, etkili giriş ve ikna yolları, insan ve düşünce modelleri, mülakat, ikili görüşme, toplantı yönetimi, doğaçlama, sunum teknikleri, beden dili, jest ve mimik kullanımı, ellerin ve kolların kullanımı, mizah, oturuş, konuşma yanlışları ve alıştırmaları gibi pek çok konu; katılımcının konuşmasını, nefesini ve hatta stresini en doğru şekilde yönetebileceği bilgileri de devamında sunmakta.

Tecrübe Eğitim Kurumları Çağrı Merkezi Eğitimi Kursu

Çağrı Merkezi Eğitimi Kursu

Çağrı merkezi; Uzmanlaşmak başarı ile doğru orantılı olarak yükselen bir grafiktir. Her başarı ‘’sürdürülebilir’’ olduğu sürece başarıdır.

← Devamını Oku
Tecrübe Eğitim Kurumları Diş Hekimi Asistanlığı Kursu

Diş Hekimi Asistanlığı Kursu

Eğitim programının amacı, sektörde hizmet veren yardımcı personelin, sektördeki  çağdaş uygulamalarda bilgi düzeylerini artırarak sunulan hizmetin ...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0312 230 12 13

HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.