HEMEN BAŞVUR Home Office Çalışırken Nelere Dikkat Edilmeli? | Tecrübe Eğitim Kurumları

Home Office Çalışırken Nelere Dikkat Edilmeli?


16.07.2020       407      


Home Office Çalışırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüm dünyada uygulanan ve profesyonelliği tartışmasız kabul edilen Home Office çalışma sistemi, özellikle genç girişimcilerin sıkça tercih etmesi ile apayrı bir önem kazanmış durumda. Çalışan açısından olduğu kadar, işveren açısından da pek çok avantaj sunan bu sistemde; devamlılık, verimlilik, başarı, organizasyon, motivasyon ve gelişim için dikkat edilmesi gereken başlıca adımlardan söz etmek mümkün olmakta. Bunun için öncelikle, Home Office çalışma yöntemini en etkin şekilde gerçekleştirebilmek adına ihtiyaç duyulan her türlü teknolojik ekipmana sahip olunması gerekmekte. Evden çalışan kişilerin tam anlamıyla iş merkezi haline gelen telefonlarının ve bilgisayarlarının, sürekli devrede ve güçlü bir internet ağı ile birlikte kullanılabilir durumda olması; önceden planlanan ya da acil olarak beklenilen işlerin, tam zamanında ve gerektiği özenle tamamlanabilmesi için oldukça önemli. Aynı zamanda da belirlenen çalışma saatleri içerisinde çevrimiçi kalması gereken çalışanlar için bu durum, Home Office sisteminin olmazsa olmazı.

 

Home Office çalışan bireyler için bir diğer vazgeçilmez de bulut teknolojileri. En güncel depolama çözümleri olarak bilinen ve sağladığı esneklikle popülerliğini sürdüren bu servisler; veri güvenliğini ve gizliliğini sağlamak amacına yönelik de kendilerini yeterince ispatlamış durumda. Ofis olarak kararlaştırılan alanda tam anlamıyla hazır hale getirilen teknolojik donanımın yanı sıra, bu çalışma sisteminde başarılı olmak için zaman yönetiminin etkili yapılması, ev ve iş yaşamının tamamen birbirinden ayrılması gerekmekte. Evdeki rahat ortam kimi zaman disiplini ve konsantrasyonu olumsuz yönde de etkileyebilmekte. Bunun önüne geçmek için ise kişilerin çalıştıkları alana ve zamana dair uyabilecekleri kuralları belirlemeleri gerekmekte. Bu kuralların başında, çalışma ortamının verimli hale getirilmesi bulunurken; çok dağınık ya da aksine çok sade bir masanın, çalışma üzerinde olumsuz etkisi olacağı da bilinmesi faydalı bir bilgi. Bunun yerine tıpkı mini bir ofis ortamında olduğu gibi yeterli ve rahat bir çalışma alanı ve masa düzeni, bireylerin motivasyonunu oldukça arttırabilmekte. Mümkünse çalışma alanını, yaşam alanından ayrı tutmak; en azından bir odayı çalışma alanı olarak düzenlemek bile devamında disiplini ve başarıyı getirmekte. Evdeki rahatlığın birçok kez disiplini yıkıcı bir yapıda bulunması, ev içerisinde dikkat dağıtıcı nesnelere sıkça yer verilmesi, konsantrasyonu etkileyecek derecede rahat kıyafetler ile çalışılması, erteleme problemi, ekip ile yaşanan koordinasyon sorunu ve elbette ki evde yaşayan diğer kişilerin çalışma zamanı süresince dikkat etmesi gereken iletişim sınırlarının belirlenmemiş olması; Home Office çalışma sürecinde çok fazla problem yaşanmasına zemin hazırlayan nedenler arasında.

 

Bahsi geçen sorunların yaşanmaması adına ufak ama etkili pek çok yöntem de bulunmakta. Her ne kadar kişilerin kendisini tam anlamıyla verimli hissettiği zamanlarda çalışmaları önerilse de evden çalışan kişiler için bunun da bir plana oturtulması ve en azından hedeflenen işlerin bitirilmesine yönelik bir çalışma disiplininin gün içerisinde sağlanması; çıkabilecek en temel sorunların, büyük bir kısmının önüne geçebilmekte. Bununla birlikte eğer freelance çalışılmıyorsa; çalışma arkadaşları ve müşteri ile düzenli koordinasyon sağlamak ve güncel istek ya da değişiklikleri içeren planlı notlar tutmak da oldukça önemli. Mola saatlerinin ve sosyal hayata ayrılan vakitlerin belirli olması ise Home Office çalışma döneminde yaşanabilecek asosyallik, işkoliklik ve bunun devamında da beyin yorgunluğu gibi sorunların çözümü niteliğinde. Özellikle evde yaşayan diğer bireylerin, çalışan kişiye tatildeymiş gibi davranmaması ve çalışma zamanına saygı duyması da yine bu sistemin en mühim noktalarından biri. İç ve dış disiplinini böylelikle sağlamış olan çalışanın; iş bitirici, başarılı ve elbette ki maddi açıdan tatminkâr olması ise beklenen bir durum. Yine çalışma disiplinine uygun olarak geliştirilecek bir beslenme alışkanlığı da özellikle sağlıklı ve stressiz bir çalışma ortamı yaratmanın basamaklarından bir tanesi.

 

Tıpkı Home Office çalışma yönteminde olduğu gibi, yukarıda bahsedilen tüm unsurlar; uzaktan eğitimin kaliteli, verimli ve sürdürülebilir olması açısından da oldukça gerekli. Eğitimin halihazırda kayıtlı ve her yerden erişilebilir olması kimi zaman katılımcıların olması gerekenden çok daha rahat davranmasına, belli bir disiplin içerisinde bulunmamasına ve hatta belli bir noktada eğitime ara vermesine ya da tamamen programdan vazgeçmesine neden olabilmekte. Bu durumu önlemek adına kişilerin, uzaktan eğitim süresi boyunca çalışma, beslenme ve sosyalleşme saatleri ile çalışma alanlarını planlamaları ve bu plana koşulsuz uymaları beklenmekte. Tecrübe Eğitim Kurumları, sunduğu her bir uzaktan eğitim programının yanı sıra öğrencilerine; eğitimin devamlılığı, öğrenimin tam anlamıyla gerçekleşmesi, bilgilerin kalıcı olması ve kusursuz başarının sağlanması adına destek vermekte. Kurs öncesinde, devamında ve sonrasında süregelen bu destek ile tüm katılımcılar, alanından uzman eğitmenlerden en kaliteli bilgileri, en doğru biçimde alabilmekte.

Uzaktan Eğitim Sürecinde Geçerli Motivasyon Teknikleri

Bireyleri etkilemek ve bir amaç için harekete geçirmek adına iç ve dış etkenlerin sağladığı güdü olarak açıklanan motivasyon; istekleri, hedefleri,...

← Devamını Oku

Bilgisayar Sertifikan ile Memur Ol

Kamu kurum ve kuruluşlarına açıktan çok sayıda memur alımı yapılmaktadır. Bu alımlardaki en önemli detay ise MEB onaylı bilgisayar sertifikanızın o...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0312 230 12 13

HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.