HEMEN BAŞVUR Öğrenci Koçluğu Eğitimlerinde Kalıcı Öğrenmenin 5 Formülü | Tecrübe Eğitim Kurumları

Öğrenci Koçluğu Eğitimlerinde Kalıcı Öğrenmenin 5 Formülü


16.07.2020       374      


Öğrenci Koçluğu Eğitimlerinde Kalıcı Öğrenmenin 5 Formülü

Öğrenme yeteneğine güvenmeyen, yeterli derecede motivasyona sahip olmayan ve kendisi için en etkili çalışma biçiminin farkına varamayan her öğrenci için en uygun yol gösterici konumunda bulunan öğrenci koçları; öğrencilerin kendi potansiyellerini ortaya çıkarmalarında ve devamında bilgi kazanımlarının ve başarılarının artmalarında yardımcı olmakta. Öğrenci koçları, bilinen genel yargının aksine danışanlarının yalnızca yüksek not almasına destek olmak yerine; onlara hayatları boyunca kullanabilecekleri ve yalnızca kendilerine özgü olan bir başarı sırrını da sunmakta. Özellikle halihazırda alınan eğitimlerin uzun soluklu ve hatta kalıcı olması için çeşitli pratikler öneren koçlar, yine bu sürede öğrencilerin güçlü yanlarını fark etmelerine ve öz güvenlerini arttırmalarına da destek olmakta. Yeteneklerin keşfedilmesi, hedeflerin oluşturulması, kaynakların aranması ve etkili kullanılması, konsantrasyonun başarılı bir şekilde sağlanması, etkili iletişimin kurulması, yol haritasının çizilmesi ve eylem planının oluşturulması gibi süreçlerde öğrenci ile birebir hareket halinde olan öğrenci koçları; aynı zamanda her yaştan öğrencinin kendisini tanıması ve yönetebilme becerisinin gelişmesine de katkı sağlamakta.

 

Bahsi geçen tüm süreçte zaman yönetiminin yapılması adına öğrencilere destek olan koçlar, uzun zaman çalışılmasından ziyade etkili çalışılması konusuna önem vermekte. En uygun ders çalışma stilinin bulunması adına farklı metotlar deneyen öğrenci koçları, global anlamda kabul edilen ve kalıcı öğrenme üzerinde etkisi kanıtlanan 5 formüle de her an başvurmakta. Bu formüller, öğrencinin hem okul yaşamında hem de gelecek mesleki hayatında kullanılabilir olmaları ve çözüm odaklı bir yaklaşımı mümkün kılmaları nedeni ile pek çok kez uygulanmakta. Öğrencinin bakış açısını değiştiren, motivasyonunu pozitif yönde geliştiren ve devamında elbette ki başarıyı getiren bu formüller; istek ve ihtiyaçlar ile buna ulaşma sürecinin doğru bir çizgiden belirlenmesine de yardımcı olmakta.

 

Öğrencilerin mutlu, dengeli ve ne istediğini bilen birer birey olarak yetişmesinde oldukça önemli bir misyon üstlenen öğrenci koçları, sabırla ve özenle yaklaştıkları her bir öğrencide yüksek oranlarda başarı yakalayabilmekte. Önemli olanın yalnızca okul başarısı olmadığının ve hayattaki başarının en değerli hazine olduğunun farkında olan, bunu da öğrencilerine her daim yansıtan bu uzmanlar; danışanlarına başkaları ile yarışmaktan ziyade, kendileri ile yarışmanın mükemmelliğe giden yol olduğunu öğretmekte. Tüm bu öğrenme sürecinin kalıcı olması için ise özellikle Türkiye’de öğretim ağırlıklı olan eğitim sistemi süresince kullanılabilecek doğru zaman planlaması, etkili okuma, not alma ve yazılı anlatımda bulunma, düzenli uyku ve aktif dinleme formüllerini önermekte.

 

Sadece ders çalışmanın ve ders dışı aktivitelerden uzak durmanın asla önerilmediği kalıcı öğrenme sürecinde; yeterli ve dengeli uyumak, beslenmek ve gerektiği kadar sosyal aktiviteye vakit ayırmak, başarıyı destekleyici etkenler olarak görülmekte. Yeterli uyku, gün içerisinde öğrenilen her bilginin depolanması ve gelecek zamanlarda kullanılmak üzere hazır olması için oldukça önemli. Bunun yanı sıra öğrencilerin konuyu hatırlayabilecekleri ufak notlar alması ve yazarak çalışması da hem düzenin sağlanması hem de görsel hafıza ile bilginin pekiştirilmesi açısından gerek olmakta. Yine %90’ı sözel bir iletişimle gerçekleştirilen derslerde not tutmak da anlatılanın kavranması ve sonradan daha rahat hatırlanması adına yarar sağlamakta. Zihnin kalıcı öğrenmeye açık olmasına yardımcı olan bu maddelerin devamında sözü edilen etkili okuma, beynin ihtiyaç duyduğu süre ve miktarda bilgiyi verebilmesi ile konsantrasyona dair bir dağınıklık yaşanmasını engellemekte ve bilginin işlenerek uzun süreli kayda alınmasını sağlamakta. Aktif dinleme ise dinlemeye tam anlamıyla hazır olan öğrencinin dikkatini konu üzerinde toplaması ve anlatıcının beden hareketlerine, ses tonuna, vurgulamalarına dikkat ederek dinlemesi, eş zamanlı olarak konu hakkında kendi zihni içerisinde sorular hazırlaması ile gerçekleşmekte. Tüm bu noktalara dikkat ederek aktif dinlemeyi sağlayan kişilerin ise anlatılan konuyu daha uzun süreli olarak hatırlaması muhtemel. Son olarak zaman yönetimi de eğitimin kalıcılığı için en gerekli basamaklardan bir tanesi. Sorumlulukları yerine getirmek amacı ile yapılan faaliyetlerin, hayata geçirilmesi ve kontrol edilmesi üzerine daimi bir döngü olan zaman yönetimi; daha etkin ve daha akıllıca çalışmaya ve buna bağlı olarak da bilgilerin kalıcı olmasına zemin hazırlamakta. Tüm bu maddelerin sonucunda gerçekleşebilecek kalıcı öğrenme hedefine, profesyonel bir öğrenci koçunun da yardımı ile en yüksek motivasyon eşliğinde ulaşılabilmekte. Bugün uzaktan eğitim programları arasında sıkça tercih edilen öğrenci koçluğu, Tecrübe Eğitim Kurumları’nın profesyonel kadrosu tarafından da sunulmakta. Siz de hem kendi hayatınızda yepyeni bir kariyer kapısını aralamak hem de hayatlarının en zor döneminde, geleceğin güçlü bireylerine destekte bulunmak adına Tecrübe’ye başvurabilir; uluslararası geçerli ve Milli Eğitim Bakanlığı veya üniversite onaylı sertifika alma hakkını kazanacağınız Öğrenci Koçluğu Uzaktan Eğitim Programına kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Yeni Normalleşmede Pandemi Belgesi

Pandemi; dünyada birden fazla ülkede çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen isimdir. Pandemi ile vakaların y...

← Devamını Oku

Uzaktan Eğitim Sürecinde Geçerli Motivasyon Teknikleri

Bireyleri etkilemek ve bir amaç için harekete geçirmek adına iç ve dış etkenlerin sağladığı güdü olarak açıklanan motivasyon; istekleri, hedefleri,...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0312 230 12 13

HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.