HEMEN BAŞVUR ÖĞRENCİ KOÇLUĞU SAYESİNDE SINAV KAYGISI İLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI | Tecrübe Eğitim Kurumları

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU SAYESİNDE SINAV KAYGISI İLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI


23.06.2020       463      


ÖĞRENCİ KOÇLUĞU SAYESİNDE SINAV KAYGISI İLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

Öğrencilerin bilgileri öğrenme düzeylerini ve akademik başarılarını ölçmek amacı ile yapılan sınavlar, bilginin etkili ve doğru şekilde kullanılmasına engel olan birtakım faktörler nedeniyle çoğu zaman kişilerde stres ve kaygının oluşmasına neden olmakta. Sınav kaygısının; yalnızca sınav esnasında değil, sınav öncesindeki hazırlık sürecinde de bireyleri doğrudan etkilediği bilinmekte. Buna göre alınan pek çok tedbir ve uygulanan yöntemler, günümüzde sınav kaygısının önüne geçilebilmekte. Çalışma alanı öğrenciler ve öğrenci aileleri olan; başarıyı arttırmak, motivasyon sağlamak, zaman yönetimi yapmak, çalışma disiplinini oluşturmak ve gelecek hedeflerinin belirlenmesine katkı sağlamak gibi amaçları bulunan öğrenci koçları ise sınav kaygısı ile başa çıkmada oldukça önemli detayları hedef kitlelerine sunmakta. Yetersiz ders çalışma davranışı, fizyolojik etkenler, başarısızlık ve hatta küçük düşme korkusu, aile baskısı, çevresel faktörler ve yönetilemeyen hırs gibi başlıklar, sınav kaygısını doğrudan arttırabilmekte. Tam da bu noktada öğrenci ile iş birliği yapacak ve sınav dönemi boyunca ilerlemesi gereken yol haritasını çizecek bir öğrenci koçunun varlığı ile söz konusu olan kaygının önüne geçilebilmekte.

 

Öğrencilerin akademik hayatlarında ihtiyaç duydukları düzenin sağlanmasında, özellikle sınav döneminde aile ile sağlıklı ilişkiler kurmasında, özgüvenlerinin ve buna bağlı olarak çalışma performanslarının artmasında, öğrenme modellerinin geliştirilmesinde, öz disipline sahip olmalarında, yetenekli yönlerinin keşfedilmesinde, planlı, sistemli ve ilkeli çalışma alışkanlığı kazanmalarında, bireysel farklılıklarına uygun olacak bir çalışma programının belirlenmesinde ve tüm bunlarla birlikte tam potansiyellerinin ortaya çıkmasında büyük rol oynayan koçlar; aynı zamanda bireylere başarı, kapasite ve amaç dengesinin kurulmasında da yardımcı olmakta. Öğrencinin kendini tanıması, yeteneklerinin farkında olması ve yapabileceklerinin sınırlarını netleştirmesi ile sınav kaygısının da önüne geçmesine destek veren öğrenci koçları; aile, öğrenci ve okul üçgeninde her durumdan haberdar olarak, akademinin yanında sosyal ve bireysel başarının en üst düzeye çıkarılmasında da etken haline gelmekte. Genel yargının aksine koçlar, öğrenciye ne yapması gerektiği konusunda direktif vermektense; öğrenciye, alternatiflerini beraber belirleyebilecekleri ve süreç boyunca yol arkadaşı olacakları bir başarı planı hazırlamalarında ve bu planı hayata geçirmelerinde profesyonel anlamda destek vermekte.

 

Her öğrencinin farklı anlama düzeylerini, öğrenme hızını, karakteristik özelliklerini, ilgi alanlarını, kim olmak istediklerini, rol modellerini, algılama şekillerini ve zeka tiplerini değerlendirip, buna göre uzman görüşü sağlayan öğrenci koçları; sınav stresi ile doğrudan alakalı olan uyku, beslenme ve sosyal aktivite alışkanlıkları konularında da öğrencileri birebir yönlendirme sorumluluğuna sahip olmakta. Tüm bunların yanında kaygı durumunu, tetikleyici bir unsura dönüştürme ve baş edilebilir stresin başarı dinamosu olarak kabul edildiği anlayış doğrultusunda doğru zaman ve stres yönetimini öğrencilere öğretme görevini de üstlenen öğrenci koçları; kaygı ile mücadele etmek yerine onu yönetmenin nasıl bir motivasyon kaynağı olabileceği konusunda da birçok kez örnekler sunabilmekte.

 

Yapılan araştırmaların sonucu olarak her 100 öğrenciden 70’inin yoğun sınav kaygısı taşıdığı ülkemizde; koçluk çeşitlerinden en önemlileri arasında yerini alan öğrenci koçluğu da aynı düzlemde ilgi görmekte. Sınav kaygısını pozitif bir güdüye dönüştüren veya bu kaygı ile baş etmenin yollarını gösteren öğrenci koçları, kalite normları çerçevesinde öğrenciye en faydalı fiziksel ve psikolojik ortamı hazırlamakta. Son dönem meslekleri arasında adını zirveye taşımayı başaran öğrenci koçluğu, uzaktan eğitim programları ile uzmanlaşılabilen keyifli de bir alan. Tecrübe Eğitim Kurumları’nın deneyimli eğitmen kadrosu tarafından sunulan öğrenci koçluğu kursu ise bu alanda kariyer yapmak isteyen herkese fırsat kapılarını açmakta. Kurs sonunda başarılı olan katılımcıların uluslararası geçerliliğe sahip ve üniversite ya da Uluslararası onaylı bir sertifika alma hakkını da kazanacağı öğrenci koçluğu uzaktan eğitim programı; global anlamda bu mesleği icra etmek isteyenlere oldukça yeterli bir eğitim sunmakta. Siz de bu eşsiz eğitim ile kendinizi geliştirmek ve hem bireysel hem de kurumsal düzeyde uygulanabilen koçluk unvanına sahip olmak adına Tecrübe ailesine başvurabilirsiniz.

Tıbbi Sekreter ve Hasta Kayıt Kabul Personelinin Sağlıktaki Önemi

2020 yılının ilk aylarından bu zamana kadar tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü, ülkemizde sağlık personellerinin vermiş olduğu büyük mü...

← Devamını Oku

SEDONA EĞİTİMLERİNDE HAFIZA GÜÇLENDİRİCİ TEKNİKLER

Bireyleri korkularından, endişelerinden ve zihin bulanıklıklarından arındıran Sedona Yöntemi, son dönemde giderek daha fazla ilgi gören bir kişisel...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0312 230 12 13

HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.