HEMEN BAŞVUR Uzaktan Eğitim Nedir? | Tecrübe Eğitim Kurumları

Uzaktan Eğitim Nedir?

Tecrübe Eğitim Kurumları Uzaktan Eğitim Nedir?

27.04.2020       609      


Uzaktan Eğitim Nedir?

Günümüzde her alanda olduğu gibi eğitim alanında da teknolojinin gelişiminden tam manasıyla yararlanılmakta. Zamanın hızlı aktığı kozmopolit şehir yaşamları, bireylerin kendilerini geliştirme süreçlerinde planlama sıkıntısı yaşamasına neden olmakta. Çoğu zaman iş, aile ve diğer zorunluluklar veya bedensel, mekansal ve maddi engeller nedeni ile hedefledikleri eğitim deneyimini yaşama fırsatı bulamayan kişiler, ya bu hayallerinden vazgeçmekte ya da tamamlayamadıkları bir eğitim süreci içerisinde hem maddi hem de manevi açıdan zor durumda kalmakta. Tam da bu noktada son dönemlerin en popüler uygulamalarından olan Uzaktan Eğitim; zamandan ve mekandan tam anlamıyla bağımsız olarak sunduğu hizmet ile adından söz ettirmekte. Klasik sistemde, örgün eğitimden farklı olarak kişilerin belli bir zaman aralığında, önceden belirlenmiş bir yerde toplanmasını zorunlu kılmayan, aksine katılımcının kendini en çok hazır hissettiği zamanda ve en aktif şekilde öğrenim sürecini gerçekleştireceğine inandığı yerde bilgi alma hakkını kullanabilmesini sağlayan Uzaktan Eğitim; bilgisayar, telefon, tablet ve interneti olan herkese, her an hizmet sunulmasını da sağlamakta.

Sanal bir ortamda; videolar, yazılı dokümanlar, sesli dosyalar ve hatta canlı yayınlar aracılığı ile sunulan Uzaktan Eğitimde, öğrencilerin ihtiyaç duydukları zamanlarda süresiz olarak tekrar yapmaları da mümkün. Eğitim ve öğretimin güncelliğini koruması adına daha hızlı bir platformda sunulmasında hem fikir olan Uzaktan Eğitim Uzmanlarının da bu akılcı ve yenilikçi sistemin başarı sağlamasındaki rolü hafife alınmayacak derecede fazla. Başlı başına bir sektör haline gelen bu çağdaş eğitim modeli, en aktüel değerlendirme metotlarından yararlanmakta ve kesinlikle ikinci sınıf bir eğitim sunmamakta. Bu anlayışın aksine herkes için eşit bir eğitim olanağı oluşturmayı başaran sistem; ileri düzeyde gelişmiş ülkelerde yıllardır uygulanan bir donanıma da sahip. Genellikle açık öğretim ile karıştırılan; ancak çok farklı bir uygulama ve denetim sürecine sahip olan Uzaktan Eğitimde öğrencilerin devamsızlıkları ve başarısızlıkları sadece sınav döneminde değil, eğitimin devam ettiği tüm sürede raporlanmakta.

Öğrencileri, eğitim sürecine daha yüksek oranda hakim olmaları ve kendi öğrenim hızlarına göre plan yapmaları konusunda da destekleyen bir yapıya sahip olan Uzaktan Eğitim; belli sebeplerle mevcut eğitimine ara vermiş kişilere kaldıkları yerden devam etme imkanını da sunmakta. Bu sistemde en çok akla takılan soru ise belki de eğitmenler ile yüz yüze iletişim sürecindeki kadar sık ve etkili bir dinamizmin yakalanıp yakalanamayacağı. Bugün Uzaktan Eğitim hizmeti veren birçok kurumun önceliği, bu soruya olumlu bir cevap vermek adına gereken sağlıklı iletişim ortamını hazırlamak. Katılımcıların workshoplarda, seminerlerde, oryantasyonlarda, canlı yayınlarda ve hatta ders dışındaki belli zamanlarda dahi diledikleri gibi eğitmenlerine ulaşabilecekleri profesyonel bir zemine oturtularak tasarlanan Uzaktan Eğitim Programları; konaklama, beslenme, ulaşım gibi ek harcamaların ortadan kalkmasına da fırsat vermekte. Bu sayede yaşam düzenine uygun bir şekilde eğitimini planlama olanağı yakalayan öğrencilerin, zorunlu bir takım kalıplar içerisinde öğrenim görmelerindense daha kişiselleştirilebilecek bir sistemde doğru, etkili ve yeterli bilgiye ve tabii ki uzmanlığa ulaşmaları da mümkün.

Her yaştan insana hitap eden Uzaktan Eğitim; “öğrenmek için geç kalmak” ibaresini tam olarak ortadan kaldırırken, aynı zamanda sağlıklı olan bireyler kadar, bedensel engele sahip kişilerin de aktif öğrenim görmesi adına sunduğu fırsat ile oldukça önem taşımakta. Tıpkı klasik sistemlerde olduğu gibi her duyuya hitap eden bir aşaması bulunan bu eğitimdeki her süreç Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve hatta anlaşmalı üniversitelerin de denetiminde. Öğrencilerin derse devamlılığının, başarı yüzdelerinin, yetkinlik kazanma derecelerinin ve elbette ki sınavlara, workshoplara, seminerlere katılım düzeylerinin her an kontrol edildiği Uzaktan Eğitimde; alanında uzman, profesyonel akademisyenler ve eğitmen kimliğine sahip kişiler ile işbirliği içerisinde çalışılmakta.

Teknoloji ile harmanlanan her şeyin çağ atladığı varsayıldığında; bilgisayarların, akıllı telefonların, tabletlerin, sanal dosyaların, donanımların, uygulama ve programların yer aldığı bu eğitim sisteminin de geleneksel sistemden çok daha gelişmiş olduğu söylenebilmekte. Öyle ki öğrenmeyi arzu ettiğiniz tüm bilgiler, yalnızca bir tık uzağınızda… İsmiyle tamamen zıt olarak, uzak bilgileri oldukça yakına hatta yanı başınıza getiren bu yeni düzen; katılımcılarına süreci olduğu gibi kayıt altına alma imkanını da sunmakta. Geleneksel yöntemlere oranla birçok artısı bulunan Uzaktan Eğitim, aynı anda birden fazla programa katılma olanağını da sağlamakta. Oldukça verimli, keyifli ve kaliteli bir öğrenme sürecine sahip olan sistem; “herkes için eğitim” misyonu ile dilediğiniz an sizinle.

Tecrübe Eğitim Kurumları Türkiye`nin Uzaktan Eğitim Merkezi

Türkiye`nin Uzaktan Eğitim Merkezi

Türkiye`nin uzaktan eğitim merkezi, ihtiyacınız olan tüm eğitimler, sertifikalar ve güvenirliği konusunda kendini kanıtlamış kurumumuza hepiniz bek...

← Devamını Oku
Tecrübe Eğitim Kurumları Adnan Menderes Üniversitesi Onaylı Belgelendirme

Adnan Menderes Üniversitesi Onaylı Belgelendirme

Adnan Menderes Üniversitesi Onaylı Belgelendirme

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0312 230 12 13

HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.